Pravidla letového provozu na polním letišti KLM Pelikán Pardubice, p.s.

Po příjezdu na letiště:

 1. Na letiště je povolen vstup pouze osobám střízlivým. Proto se ujistěte, zda tomuto vyhovuje váš aktuální stav! V případě pochybností se zeptejte na názor ostatních.
 2. Ihned po příjezdu se informujte, které kanály přítomní používají a sdělte jim, které se chystáte používat vy. Zaměřte se na kanály modelářské. Televizní vyjmenujte jen na požádání.
 3. Své stanoviště si zvolte poblíž těch, kteří přišli před vámi. Hlavně se soustřeďte na to, aby bylo na stejné světové straně od podélné osy VPD (vzletové a přistávací dráhy). Preferovaná strana je jižní. Severní by měla být používaná jen při akcích spojených s údržbou letiště. Východní popř. západní snad proboha nikoho nenapadne.
 4. Kdo chce, může se rozcvičit.

Před, během a po létání:

 1. Své letadlo skládejte pečlivě a s rozmyslem. Zároveň kontrolujte stav jednotlivých dílu. Obzvláště tehdy, pokud máte nevyrovnanou bilanci úspěšných startů a přistání.
 2. Palivo tankujte co nejdříve kdy je to možné. Především po přistání po kterém lze předpokládat vášnivou debatu. Obdiv přihlížejících nad neobvykle excelentní stoupavostí vašeho modelu při dalším startu by mohl být draze vykoupen.
 3. Před zapnutím vysílače se přesvědčte, že nepřevezmete řízení nad cizím modelem který vás vůbec nezajímá.
 4. Motor startujte jen v případě, že tím nikoho nevyvedete z míry.
 5. Před startem vždy kontrolujte chod motoru a všechny důležité funkce modelu. Když někomu zhasne motor hned při rozjedu, to je prostě ostuda!
 6. Pojíždění na start hlasitě oznamte. Protože než se odhodláte odstartovat, mohlo by někomu letícímu dojít palivo.
 7. Odstartujete jen tehdy, pokud máte jistotu, že již letící pilot zvládne provoz více jak jednoho letounu ve vzduchu. Patrně by se vám za díru v autě omluvil, ale platba za opravu by zbyla na Vás.
 8. Když už se konečně dostanete "do vzduchu", létejte v sektoru, který na vás zbyl. Není slušné se cpát tam, kde vás nikdo nechce.
 9. A teď to nejdůležitější: Kdo bude létat nad stojánkou, auty nebo lidmi, bude mu nakopán zadek a do roka zemře na chcíplotinu i s celou rodinou, psem a kočkou!
 10. Úmysl přistát hlaste předem. Zvýšíte tak pravděpodobnost, že vy na to budete mít klid a ostatní čas se ke startu připravit.
 11. Pokud přistání nedopadlo dle Vašich představ, pečlivě vysbírejte zbytky modelu, aby se z letiště nestalo smetiště.
 12. Před odjezdem všechny hezky pozdravte.